Adi Ortaklık Nedir?

Test

Adi Ortaklık Nedir?

6102 Türk Ticaret Kanununda yer alan ortalık türlerinin özelliklerini içermeyen ortaklık modeline adi ortaklık denilmektedir. Kanuna göre adi şirketlerin tüzel kişilikleri bulunmamaktadır.

Adi ortaklık, kuruluş kolaylığı, tescil zorunluluğunun bulunmaması ve tüzel kişiliğinin olmamasından kaynaklı şirketler arası yaygın bir kullanımı vardır. Adi ortaklık, maddi varlıklarını ortak bir amaçla, gelir elde etmek için ortak kullanarak, yaptıkları sözleşmelerdir.


Adi Şirket Nasıl Kurulur?

  • Ortaklar hem yazılı sözleşmelerle hem de sözlü anlaşmalarla adi şirket kurabilirler.
  • Adi şirketler, ticari şirketler içerisinde şahsi emek, kıymetli evrak, imtiyaz, sınai haklar ve taşınmaz mallar da sermaye olarak kullanılır.
  • Adi şirketlerin tüzel kişilikleri olmadığından ticaret Siciline kayıt olma zorunlulukları yoktur.
  • Şirketlerin varlıkları ortaklara aittir. Borçlar ise tek başına veya birlikte ödemek zorunda oldukları kişisel borçlardır.
  • Sözleşmelerinde kar ve zarara dair hüküm konmuşsa ona göre ortaklara dağıtılır.
  • Adi şirketlerde ortakların rızası olmadan payını devredemez, başka bir şahıs şirketine ortak olamaz.

Adi Ortaklığın Farkları Nelerdir?

Adi ortak tipi ile kurulan şirketler diğer ortalık kurulan şirket türlerinden sermaye ve sözleşme içerikleri açısında birçok noktada farklılık göstermektedir. Bu farklar ise;

Gerçek Kişi: Adi ortaklık, şahıs ortaklığı olduğundan ortakların eşit durumda olduğu ortaklık türüdür. Adi ortaklığın olması için en az iki kişi olması gerekir. İki kişiden fazla ortak ile de kurulma imkanı olabilir. Adi ortaklıkta tüzel kişilik ortak olamadığından ticaret sicil kaydına gerek yoktur.

Sermaye: Türk Borçlar Kanunu’na göre ‘’Her ortak, para veya bir mal ya da emek olarak, ortaklığa bir katılım payı koymakla yükümlüdür.’’ ibaresi bulunur. Adi ortaklıkta ortaklar kişisel emekleri de sermaye olarak kabul edilmektedir. Örnek verecek olursak ortaklardan biri maddi sermaye koyarken diğer ortak fiziksel emeğini de sermayeye dahil edebilir.

Sözleşme: Adi ortak sözleşmesinde ortaklar bir araya gelerek sözlü antlaşma yapmalarının ortaklığın yeterli olduğu bir türdür. Sözleşme süreci yazılı veya sözlü yapılma imkanı vardır. 

Eşitlik: Türk Ticaret Kanununa göre ortakların ortak bir amaca ulaşmaları gerekir. Adi ortaklıkta ortakların kendi aralarında eşit olması, hiyerarşi söz konusu olmadan ortakların iş kazançları üzerinden eşit hak sahibidir. 

Borçlar: Türk Borçlar Kanuna göre ortaklar işlerden, giderlerden ve borçlardan birbirlerine karşı sorumludur. Adi ortaklıkta, ortaklar arasında amaca, işe ve ortaklığa zarar verecek herhangi bir durum ortaklığın bozulmasına neden olur. Ortaklar, yaptığı harcamalarda birbirine hesap vermek durumundadır. 

Yeni Ortak Ekleme Hali

Adi ortaklıkta bir ortak eklenmesi, bulunan ortak yerine başka ortağın girmesi veya ortağın ortaklıktan çıkarılması ise ortakların beraber konuşarak karara varması ile mümkündür.

Adi Ortaklık ve Sanal Ofis

Adi ortaklıklarda fiziki çalışma alanına ihtiyaç duyulmadan, proje ortaklık türüdür. Adi ortaklıklar için sanal ofis kiralaması ile masrafları düşürülebilir. Sanal ofis sayesinde ortaklar işlerini efektif kullanma şansına sahip olurlar.

Adi Ortakların Vergilendirmesi

Adi ortaklıklarda, vergi kanunun işlenmesi vergi kimlik numarası verilir.

Ortaklık numarasına sahip olan adi ortakların gelir stopaj, katma değer vergisi ve diğer vergilerinin mükellefiyeti yapılır.

Her ortağa ayrı ayrı vergi kimlik numarası verilir ve ortaklar için gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilir.

Adi Ortaklık Ne Zaman Tercih Edilir?

Adi ortaklık, ortak iş girişiminde bulunan kişilerin tercih ettiği ortaklık türüdür. Ortaklardan birinin sermaye birinin iş gücünü ortaya koyacağı durumlarda da tercih edilebilecek ortaklık türüdür.

Adi Ortaklık Ne Zaman Sona Erer?

Ortaklık sözleşmesinde istenilen amacın olmaması

Ortaklardan birinin ölmesiyle, sözleşmede ortaklığı mirasçılarla sürdürülememesi durumunda.

Ortakların oybirliğiyle karar vermesiyle.

Ortaklık süresinin bitmesiyle.

 

Hazır Ofis İçin Endless Office

Endless Office, İstanbul’da 3, İzmir, Ankara ve Londra’da 1’er konumuyla şehrin gözde noktalarında ofis ihtiyaçları olan kişilere pratik ofis çözümlerinin yanı sıra hazır ofis, sanal ofis, sabit masaCoworkingtoplantı odası hizmetleri veren ofis çözümleri sunuyor.

Adi ortaklık ile ilgili Endless Office’ten detaylı bilgi almak veya adi ortaklık kurmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tuğçe Polat
6 Şubat 2022

SON YAZILAR

Sanal ofis hizmeti ve günlük ofisler ile alakalı tüm merak ettiklerinizi öğrenmek ve Endless Office ayrıcalıklarını keşfetmek için yazımıza bir göz atın!
31 Ocak 2022 Şimdi Oku
Sanal ofis ile ilgili tüm merak edilenleri ve Endless Office'in sunduğu sanal ofis hizmetlerini öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
31 Ocak 2022 Şimdi Oku
Hazır ofis çözümleri, sadece işinize odaklanmanızı sağlayan, bir diğer tabirle anahtar teslim ofislerdir.
31 Ocak 2022 Şimdi Oku
Sabit masa hizmeti olarakta bilinen paylaşımlı ofis hizmetine dair tüm ayrıntılar ve Endless Office'in sizlere sunduğu çözümleri öğrenmek için tıklayın!
25 Aralık 2020 Şimdi Oku
Günlük kiralık toplantı odaları ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenmek için blog yazımıza şimdi göz atın!
13 Mart 2022 Şimdi Oku
Yeni bir işyeri kurma planı olan girişimcilerden Belediye, Vergi dairesi, Ticaret ve Esnaf odaları ile SGK ve BAĞ-KUR gibi resmi kurumlar tarafından bazı gerekli belgeler istenmektedir. Bu evrakların listesini blog yazımızda bulabilirsiniz.
5 Ocak 2021 Şimdi Oku
BENİ ARA TEKLİF AL